Velký teslův transformátor

Velký Teslův transformátor je v pořadí můj 3. Sekundár je navinut drátem ze starých relátek s průměrem okolo 0,12mm. Jako primár jsem použil měděné pásy ze zapalovacích cívek automobilů(staré škodovky 105, 120...) Je plochý aby nepřeskakovaly výboje se sekundáru na primár. Napájím ho 2 MOTy zapojené primáry paralelně a sekundáry sériově do jedné fáze (opět upozorňuji na směry vinutí cívek!) a !proud omezuji třemi 250W tlumivkami pro výbojky! Prvně jsem jich měl paralelně zapojených 8, ale takový výkon mi dělal neplechu se sekundárem(spodní konec vinutí sekundáru, který prochází středem primáru byl příliš dlouhý a byl stočený dovnitř a dotýkal se stěny asi po 3-4 centimetrech, proto výboje nesršeli horem, ale propálily se skrz trubku, naštěstí se neponičilo vinutí) Jiskřiště je taková zplácanina napodobující paralelní spojení měděných trubek. Je to kus měděného plechu párkrát přeložený. Funguje skvěle, oproti mému prvnímu se šroubů v plastové krabičce, která se mi při pokusu s tímto transformátorem začínala roztékat.

Transformátor má parametry:
sekundár:
průměr 11cm
výška vinutí:48cm
průměr drátu: 0,12mm
primár: 16 závitů z měděných pásů(průměr neznám, lze odhadnout z fotek)
rezonanční frekvece: 73kHz

Výstraha: Pamatujte, že toto zapojení je velmi nebezpečné. Na výstupu je vysoké napětí a toto napětí je schopno překonat větší vzdálenosti a prorazit nebo zapálit klasické PVC izolanty. Vysokofrekvenční napětí nekope ale může vás popálit a způsobuje širokopásmové rušení. Vzniká jedovatý plyn O3 nutno větrat. Ke stavbě nikoho nenutím - můžete se svobodně rozhodnout. Za újmy na zdraví a na majetku nemám žádnou odpovědnost.
přidáno nové foto s novými kondenzátory
sršení do vzduchuproti zemiiontový motor


výboj do chladiče v první osobě :)do zářivkypoložená zářivkakondenzátoryjiskřiště v provozuzdroj, jiskřiště vrpravo dolecelý transformátor(bez zdroje)

na hlavní stranu